Lands and Soil Sensors System "LANDS"

Trajanje projekta: septembar 2024. - februar 2027. godine
Opšti cilj projekta: Povećavanje uticaja najsavremenijih tehnologija u IKT sistemima i prevenciji katastrofa

Opis projekta:
U nastojanju da reši sveprisutne izazove u usvajanju i širenju informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) za prevenciju katastrofa, projekat LANDS se pojavljuje kao svetionik inovacije i saradnje. Prepoznajući prepreke koje se često javljaju pri prenošenju tehnologija iz istraživačke sfere u komercijalnu praksu, ova inicijativa nastoji da osnaži mala i srednja preduzeća (MSP) kako bi učinkovito iskoristila istraživačke nalaze i pretočila ih u opipljive proizvode i usluge.

U svojoj suštini, LANDS projekat ima za cilj da poveća uticaj najsavremenijih tehnologija u IKT sistemima i prevenciji katastrofa prevazilaženjem prepreka u njihovom usvajanju i primeni. Centralno mesto u njegovoj misiji zauzima razvoj i unapređenje istraživačkih i inovativnih sposobnosti, zajedno sa podsticanjem primene naprednih tehnologija. Sa fokusom na pametnu specijalizaciju, industrijsku tranziciju i preduzetništvo, projekat ima za cilj stvaranje plodnog tla za razvoj društvenih preduzeća za inkluziju (WISE), MSP-a i startapa.

Ključni iskorak u ovom poduhvatu dolazi iz pionirskog rada Univerziteta u Bolonji, koji je razvio bežičnu senzorsku mrežu (WSN) prilagođenu za praćenje i upravljanje područjima sklonim klizištima i sušama. Ova revolucionarna tehnologija, već potvrđena rigoroznim testiranjem u Italiji, pruža ogroman potencijal za rešavanje ekoloških izazova koji pogađaju ciljne regione projekta. Međutim, puni potencijal ovih tehnologija može se ostvariti samo skalabilnom primenom i veštim upravljanjem velikim skupovima podataka za precizno predviđanje rizika. U tom cilju, projekat predviđa stvaranje transnacionalne mreže stručnih kompanija specijalizovanih za instalaciju i održavanje ovih sistema. Ova mreža, podržana prilagođenim poslovnim modelima razvijenim tokom trajanja projekta, biće ključ za iskorišćavanje prediktivnih sposobnosti ovih tehnologija.

Partneri na projektu:
PP1 - LP - Public institution RERA S.D. for coordination and development of Split-Dalmatia County
PP2 - Municipality of Ajdovščina
PP3 - EUROPEAN INSTITUTE FOR LOCAL DEVELOPMENT
PP4 - Alma Mater Studiorum - University of Bologna
PP5 - Ideas on the Net national consortium
PP6 - FACULTY FOR BUSINESS ECONOMICS AND LAW BAR
PP7 - Science technology park Čačak
PP8 - European Development Agency - Branch office in Skopje
PP9 - City of Derventa
PP10 - YOUNG ALBANIAN ENTREPRENEURS UNION
PP11 - Municipality of Berovo