„Презентација пројекта CI HUB - Баријере и алати циркуларне економије“


Image

Превазилажење баријера за примену циркуларне економије, дигитализације и иновација

Чачак, 24. децембар 2024. године – У Научно технолошком парку Чачак данас је одржана друга радионица, у оквиру пројекта Circular Innovation Hub (CI HUB) - Превазилажење баријера за примену циркуларне економије, дигитализације и иновација, која је окупила представнике компанија из производно- прерађивачких делатности. Радионица је имала за циљ да осветли актуелне изазове и решења у области циркуларне економије и подстакне инфромисање о новим технологијама и иновацијама.

Радионица је отворена уводним излагањем пројектног менаџера за НТП Чачак пројекта CI Hub - Мирка Пешића, о концепту циркуларне економије, кроз модификацију традиционалног економског модела у правцу дугорочне одрживости и зелене агенде, и представљањем досадашњих резултата пројекта са фокусом на упознавање привредних субјеката са кључним алатима и стратегијама, у остваривању циљева зелене и дигиталне транзиције и циркуларне економије.

Након уводних напомена, присутни су се упознали са дигиталним алатима, кроз презентацију екстерног консултанта, са фокусом на примени дигиталних алата и иновација у пословању. Представљени су примери примене дигиталних платформи за анализу података који помажу у одлучивању о најбољим методама поновне употребе и рециклирање, процеса циркуларне трансформације и зелене економије.

У наставку радионице представљени су резултати ранијих истраживања пројектног тима НТП-а Чачак на пројекту CI Hub, у ком је учествовало 36 производних компанија из седам сектора, и шест градова из централне и западне Србије. Само истаживање је указало на  кључне баријере за примену циркуларне економије и што „зеленије агенде“. Отворена је дискусија на тему Мера у превазилажењу баријера за примену циркуларне економије и то ограниченост финансијским ресурсима, имплементација друштвено одговорног пословања и квантификовање доприноса зелених инвестиција.

Кроз дискусију, представници компанија, као водеће изазове за имплементацију циркуларне економије, истакли су: недовољну свест о потреби преласка на одрживије процесе; недостатак адекватних регулаторних оквира, лошу инфраструктуру за рециклажу и поновну употребу материјала, затим високи почетни трошкови за имплементацију нових технологија и недостатак квалификованих радника са разумевањем принципа циркуларне економије.

Учесници радионице су детектовали да је један од кључних фактора успеха у примени циркуларне економије даљи развој сарадње између различитих сектора (јавног и приватног сектора, истраживачких института и технолошких паркова), важан за брже превазилажење баријера и унапређење инфраструктуре потребне за имплементацију циркуларних решења, као и помоћ у информисању потенцијалних идентификованих компанија за примену постулата циркуларне економије, затим техничка подршка компанијама, како би се омогућио прелазак са теорије на праксу.

Погледом у будућност и убрзањем одрживе трансформације у области зелених решења НТП Чачак, у оквиру пројеката CI HUB имплементира активности усмерене на циркуларну економију и зелена решења, и подстиче иновације у циљу промоције дугорочне одрживости и економског раста.

Радионица је завршена позивом на активније укључивање свих заинтересованих страна у процес увођења циркуларне економије у Србији. Радионица је само један од корака ка стварању одрживе будућности, у којој ће технологија, иновације и сарадња бити кључни покретачи позитивних промена.

За више информација о пројекту CI HUB и могућностима учешћа у будућим активностима, контактирајте Научно технолошки парк Чачак, путем мејл адресе info@ntpcacak.rs.